SK12AAW01
SK12AAW01
SK12AAW01
DigiKey Part Number
360-1935-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK12AAW01
Description
SWITCH KEYLOCK 2POS SPDT 3A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Keylock Switch 2 Position SPDT 3A (AC) 125 VAC DC Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SK12AAW01 Models
Category
Key Removable Positions
All
Manufacturer
NKK Switches
Angle of Throw
90°
Series
Contact Material
Silver (Ag)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Circuit
SPDT
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.00mm Dia
Number of Positions
2
Features
Epoxy Sealed Terminals
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Depth Behind Flange
27.00mm
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Mechanical Life
30,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V