08015SS-24N-AL-00
DigiKey Part Number
12-08015SS-24N-AL-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08015SS-24N-AL-00
Description
FAN AXIAL 80X15MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Sleeve 33.9 CFM (0.949m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Mfr
Noise
34.0dB
Series
Power (Watts)
2.88 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.120A
Width
15.00mm
Voltage Range
12 ~ 26.4VDC
Air Flow
33.9 CFM (0.949m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C