12038VA-24N-EAE-0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Image for 12038VA-24N-EAE-0 is not available
12038VA-24N-EAE-0
DigiKey Part Number
12-12038VA-24N-EA-E0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12038VA-24N-EAE-0
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 182.6 CFM (51.13m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
59.0dB
Series
Power (Watts)
17.76 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.740A
Width
38.00mm
Voltage Range
18 ~ 27.6VDC
Air Flow
182.6 CFM (51.13m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.830 in H2O (206.7 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C