PG35S-D48-HHC2
DigiKey Part Number
942-PG35S-D48-HHC2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG35S-D48-HHC2
Description
STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Gear Motor Frame Size 1698.0 Step 250 mA 24VDC
Category
Step Angle
0.212°
Mfr
Torque - Holding (oz-in / mNm)
99.1 / 700
Series
Size / Dimension
Round - 1.378" Dia (35.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.709" (18.00mm)
Type
Permanent Magnet Gear Motor
Mounting Hole Spacing
1.650" (42.00mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated
24VDC
Coil Resistance
28 Ohms
Current Rating (Amps)
250 mA