PM25L-024-HHC5
DigiKey Part Number
942-PM25L-024-HHC5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM25L-024-HHC5
Description
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 24.0 Step 600 mA 24VDC
Category
Step Angle
15°
Mfr
Torque - Holding (oz-in / mNm)
3.7 / 26
Series
Size / Dimension
Round - 0.984" Dia (25.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.079" (2.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.394" (10.00mm)
Type
Permanent Magnet
Mounting Hole Spacing
1.260" (32.00mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated
24VDC
Coil Resistance
8 Ohms
Current Rating (Amps)
600 mA