181-015-113R551
DigiKey Part Number
37-181-015-113R551-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181-015-113R551
Description
HIGH DENSITY RIGHT ANGLE D-SUB
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Current Rating (Amps)
3A
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
3
Voltage Rating
250V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Form
Machined
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Brass
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C