MKL36Z256VLH4
DigiKey Part Number
MKL36Z256VLH4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKL36Z256VLH4
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL3 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
EDA/CAD Models
MKL36Z256VLH4 Models
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.71V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
48MHz