A11YCR-P16XCD0-0000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 43
Datasheet
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
A11YCR-P16XCD0-0000
DigiKey Part Number
1907-A11YCR-P16XCD0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A11YCR-P16XCD0-0000
Description
ODU AMC PLUG, BREAK APART, SZ 1,
Detailed Description
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
16
Voltage Rating
200V
Cable Opening
0.256" (6.50mm)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C