GA3LAC-P16NFH2-000L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
GA3LAC-P16NFH2-000L
DigiKey Part Number
1907-GA3LAC-P16NFH2-000L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GA3LAC-P16NFH2-000L
Description
PANEL RECEPTACLE, STY GA, SER L,
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome over Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Features
Medical (IEC 60601 (2 MOOP/2 MOPP))
Number of Positions
16
Shielding
Shell Size - Insert
3
Current Rating (Amps)
10A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
48V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C