GKTAAT0-E010WN-LS00
DigiKey Part Number
1907-GKTAAT0-E010WN-LS00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GKTAAT0-E010WN-LS00
Description
ODU AMC SERIES T RECEPTACLE, SHE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GKTAAT0-E010WN-LS00 Models
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Tin Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
9
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
50V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C