S21LAC-P08MFG0-720S
DigiKey Part Number
S21LAC-P08MFG0-720S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21LAC-P08MFG0-720S
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S21LAC-P08MFG0-720S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C