825F20RE
825F20RE
825F20RE
DigiKey Part Number
825F20RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
825F20RE
Description
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
825F20RE Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.062" L x 1.094" W (26.98mm x 27.79mm)
Resistance
20 Ohms
Height - Seated (Max)
0.556" (14.12mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
25W