PFR5K17R0E
DigiKey Part Number
PFR5K17R0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFR5K17R0E
Description
RES CHAS MNT 17 OHM 10% 740W
Detailed Description
17 Ohms ±10% 740W Wirewound Chassis Mount Resistor
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
17 Ohms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
740W