SMUB204PET
DigiKey Part Number
SMUB204PETTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMUB204PETCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMUB204PET
Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W GW TOP
Customer Reference
Detailed Description
200 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Ohmite
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
200 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%