CFR2B12H
DigiKey Part Number
4631-CFR2B12H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR2B12H
Description
FAN BLOWER CF 68.8X23.5MM 12VDC
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower, Cross Flow 12VDC Rectangular - 68.8mm L x 23mm H Ball 5.5 CFM (0.154m³/min)
Category
Air Flow
5.5 CFM (0.154m³/min)
Mfr
Bearing Type
Ball
Series
Fan Type
Packaging
Bulk
Noise
25.0dB
Part Status
Active
Power (Watts)
1 W
Voltage - Rated
RPM
Size / Dimension
Rectangular - 68.8mm L x 23mm H
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Width
23.50mm