EP3000AC48INZ
DigiKey Part Number
555-EP3000AC48INZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EP3000AC48INZ
Description
AC/DC CONVERTER 52V 3000W
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 52V 90 ~ 290 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
95%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Type
Front End
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 290 VAC
Size / Dimension
14.80" L x 3.30" W x 4.84" H (375.9mm x 83.8mm x 122.9mm)
Voltage - Output 1
52V
Base Product Number
Current - Output 1
62.5 A