S8VK-C48024
DigiKey Part Number
Z5296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8VK-C48024
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S8VK-C48024 Models
Category
Power (Watts)
480W
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.91" L x 3.54" W x 4.92" H (150.0mm x 90.0mm x 125.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
20A