G2R-2-DC24
G2R-2-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G2R-2 DC24
DigiKey Part Number
39-G2R-2DC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R-2 DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G2R-2 DC24 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
3.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1900VA, 625W
Coil Resistance
1.1 kOhms
Coil Current
21.8 mA