BZX84B5V1LT1G
DigiKey Part Number
BZX84B5V1LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84B5V1LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84B5V1LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B5V1LT1G
Description
DIODE ZENER 5.1V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 250 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84B5V1LT1G Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
250 mW