FDMS86200DC
DigiKey Part Number
FDMS86200DCTR-ND - Tape & Reel (TR)
FDMS86200DCCT-ND - Cut Tape (CT)
FDMS86200DCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDMS86200DC
Description
MOSFET N-CH 150V 9.3A DLCOOL56
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 9.3A (Ta), 28A (Tc) 3.2W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2955 pF @ 75 V
Power Dissipation (Max)
3.2W (Ta), 125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
8-PQFN (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17mOhm @ 9.3A, 10V