FDMS86200DC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FDMS86200DC |
Description | MOSFET N-CH 150V 9.3A DLCOOL56 |
Manufacturer Standard Lead Time | 48 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 150 V 9.3A (Ta), 28A (Tc) 3.2W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2955 pF @ 75 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 3.2W (Ta), 125W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V | Supplier Device Package 8-PQFN (5x6) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 9.3A, 10V |