FOD3150TSR2V
DigiKey Part Number
FOD3150TSR2VTR-ND - Tape & Reel (TR)
FOD3150TSR2VCT-ND - Cut Tape (CT)
FOD3150TSR2VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FOD3150TSR2V
Description
OPTOISO 5KV 1CH GATE DVR 8SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5A Gate Driver Optical Coupling 5000Vrms 1 Channel 8-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FOD3150TSR2V Models
Category
Current - Output High, Low
1A, 1A
Mfr
Current - Peak Output
1.5A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Technology
Optical Coupling
Voltage - Output Supply
15V ~ 30V
Number of Channels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Isolation
5000Vrms
Mounting Type
Surface Mount
Common Mode Transient Immunity (Min)
20kV/µs