LM2575TV-012G
DigiKey Part Number
LM2575TV-012G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2575TV-012G
Description
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A TO-220-5 Formed Leads
EDA/CAD Models
LM2575TV-012G Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
52kHz
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
4.75V