LP2951CD-3.3R2G
DigiKey Part Number
LP2951CD-3.3R2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP2951CD-3.3R2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
LP2951CD-3.3R2GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2951CD-3.3R2G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
LP2951CD-3.3R2G Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
12 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA