MBR1100RLG
DigiKey Part Number
MBR1100RLGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MBR1100RLGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR1100RLG
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR1100RLG Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
Axial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 1 A