NCV78L12ABDR2G
DigiKey Part Number
488-NCV78L12ABDR2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV78L12ABDR2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV78L12ABDR2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV78L12ABDR2G
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
NCV78L12ABDR2G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Mfr
PSRR
42dB (120Hz)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
35V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V