OA172AP-11-2TB
DigiKey Part Number
1053-1032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172AP-11-2TB
Description
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Round - 172mm Dia Ball 170.0 CFM (4.76m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA172AP-11-2TB Models
Category
Noise
42.0dB
Power (Watts)
20.00W
Series
RPM
2400 RPM
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Width
51.00mm
Voltage Range
80 ~ 130VAC
Air Flow
170.0 CFM (4.76m³/min)
Static Pressure
0.490 in H2O (122.1 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C