DSP2A-DC12V-R
DSP2A-DC12V-R
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
DSP2A-DC12V-R
DigiKey Part Number
255-3723-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSP2A-DC12V-R
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Features
Reverse Coil Polarity
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
5 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
1500VA, 625W
Relay Type
Coil Current
25 mA
Coil Resistance
480 Ohms