16SVF1000M
DigiKey Part Number
P122118TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122118CT-ND - Cut Tape (CT)
P122118DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SVF1000M
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16SVF1000M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Capacitance
1000 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C