35SVPK47M
DigiKey Part Number
P122127TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122127CT-ND - Cut Tape (CT)
P122127DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35SVPK47M
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35SVPK47M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
46.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
930 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
47 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C