6TCE680M
DigiKey Part Number
P123574TR-ND - Tape & Reel (TR)
P123574CT-ND - Cut Tape (CT)
P123574DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6TCE680M
Description
CAP TANT POLY 680UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6TCE680M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
680 µF
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D4
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz