AV3834613
AV3834613
AV3834613
DigiKey Part Number
255-AV3834613-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV3834613
Description
SWITCH HINGE LVR SPDT 0.1A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
25gf
Packaging
Bulk
Release Force
2.549gf
Part Status
Active
Operating Position
0.346" (8.80mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.138" (3.5mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.040" (1.0mm)
Current Rating (Amps)
100mA (AC/DC)
Overtravel
0.063" (1.6mm)
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
200,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C