DSP2A-DC24V-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-3722-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DSP2A-DC24V-R |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Reverse Coil Polarity |
Mfr | Termination Style PC Pin |
Series | Seal Rating Sealed - Fully |
Packaging Bulk | Must Operate Voltage 19.2 VDC |
Part Status Active | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Mounting Type | Operate Time 10 ms |
Coil Voltage | Release Time 5 ms |
Contact Form DPST-NO (2 Form A) | Operating Temperature -40°C ~ 60°C |
Contact Rating (Current) 5 A | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max | Approval Agency cURus, VDE |
Load - Max Switching 1500VA, 625W | Relay Type |
Coil Current 12.5 mA | Coil Resistance 1.92 kOhms |