ECA-1HHG330
DigiKey Part Number
P5569-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1HHG330
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-1HHG330 Models
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C