ECA-1JHG330I is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 212
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1 693
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 6 958
Direct
Chemi-Con
Direct
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 19
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
ECA-1JHG330I
DigiKey Part Number
ECA-1JHG330I-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1JHG330I
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-1JHG330I Models
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
200 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C