ECA-1VHG471
DigiKey Part Number
P5554-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1VHG471
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-1VHG471 Models
Ripple Current @ Low Frequency
460 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
690 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C