ECH-U1H682GX5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECH-U1H682GX5 |
Description | CAP FILM 6800PF 2% 50VDC 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6800 pF Film Capacitor 30V 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECH-U1H682GX5 Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm) |
Tolerance ±2% | Termination Solder Pads |
Voltage Rating - AC 30V | Applications General Purpose |
Voltage Rating - DC 50V | Base Product Number |