PJD50N10AL-AU_L2_000A1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panjit International Inc.
In Stock: 3 489
Datasheet
N-Channel 100 V 6.3A (Ta), 42A (Tc) 2W (Ta), 83W (Tc) Surface Mount TO-252AA
PJD50N10AL-AU_L2_000A1
DigiKey Part Number
3757-PJD50N10AL-AU_L2_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-PJD50N10AL-AU_L2_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-PJD50N10AL-AU_L2_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJD50N10AL-AU_L2_000A1
Description
100V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1485 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252AA
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA