Image for SLCT30-1200-R is not available
SLCT30-1200-R
DigiKey Part Number
2046-SLCT30-1200-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLCT30-1200-R
Description
PHOTOELECTRIC SAFETY
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 30mm Hand/Arm
Category
Protective Height
1200mm
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Operating Range
0.2m ~ 8.0m
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Operating Temperature
-35°C ~ 60°C
Protection
Hand/Arm
Voltage - Supply
24VDC
Detection Capability
30mm