AA65M-59FKA-R
DigiKey Part Number
993-AA65M-59FKA-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA65M-59FKA-R
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V-20V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 15V, 20V 65 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
65 W
Manufacturer
Phihong USA
No Load Power Consumption
61.9mW
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
USB C Power Delivery (PD)
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C6
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.58" L x 1.89" W x 1.16" H (91.0mm x 48.0mm x 29.5mm)
Voltage - Output
5V, 9V, 15V, 20V
Approval Agency
CE, cULus
Current - Output (Max)
3A, 3A, 3A, 3.25A