EMAL-B-24-5#
DigiKey Part Number
EMAL-B-24-5#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMAL-B-24-5#
Description
TEST LEAD GATOR TO GATOR 24"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.0" (609.60mm) Alligator Clip, Insulated To Alligator Clip, Insulated Test Lead 150VDC 1 Lead, Green
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Length
24.0" (609.60mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Contents
1 Lead, Green
Series
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Packaging
Bulk
Wire Gauge
18 AWG
Part Status
Active
Voltage - Rated
150VDC
Configuration
Alligator to Alligator
Current Rating (Amps)
5 A
1st Connector
Alligator Clip, Insulated
Temperature Range
122°F (50°C)
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Color
TEST LEAD GATOR TO GATOR 24"
In-Stock: 128
TEST LEAD GATOR TO GATOR 24"
In-Stock: 133
TEST LEAD GATOR TO GATOR 24"