10NS61-107C.5
DigiKey Part Number
403-1056-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10NS61-107C.5
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 3V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 10000 RPM 0.7W 3VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
0.127 / 0.9
Manufacturer
Portescap
Power - Rated
0.7W
Series
Size / Dimension
Round - 0.394" Dia (10.00mm)
Packaging
Tray
Diameter - Shaft
0.031" (0.80mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.220" (5.60mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Solder Tab
Function
Standard
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Motor Type
Brushed
Weight
0.035 lb (15.88 g)
Voltage - Rated
3VDC