AS01208MS-SC12-WP-R
DigiKey Part Number
668-AS01208MS-SC12-WP-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01208MS-SC12-WP-R
Description
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PT 87.5DB
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms Receiver Speaker 300 mW 800 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AS01208MS-SC12-WP-R Models
Category
Efficiency - Type
Sensitivity
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Power - Rated
300 mW
Series
Power - Max
500 mW
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
Receiver
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
800 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
1.3kHz
Termination
Spring Type
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm)
Efficiency - dBA
87.50
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Efficiency - Testing
100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C