AS04508MR-3-R
DigiKey Part Number
668-1237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS04508MR-3-R
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 83DB
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 450 Hz ~ 6 kHz Top Round
EDA/CAD Models
AS04508MR-3-R Models
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Series
Power - Rated
1 W
Packaging
Box
Power - Max
1.5 W
Shape
Round
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Frequency Range
450 Hz ~ 6 kHz
Material - Magnet
N35
Frequency - Self Resonant
450Hz
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Efficiency - dBA
83.00
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)