Image for NMO40BCO is not available
NMO40BCO
DigiKey Part Number
553-NMO40BCO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMO40BCO
Description
NMO COIL, UNITY, 40 - 50 MHZ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Whip, Straight Magnetic
Category
Frequency Range
40MHz ~ 50MHz
Number of Bands
1
Power - Max
150 W
Frequency Group
VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band)
45MHz
Height (Max)
3.500" (88.90mm)