RCD-24-1.20
DigiKey Part Number
945-1132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCD-24-1.20
Description
LED DRIVER CC BUCK 3-31V 1.2A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2A 3 ~ 31V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
EDA/CAD Models
RCD-24-1.20 Models
Power (Watts)
37 W
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Efficiency
96%
Mounting Type
Through Hole
Topology
Buck
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
0.87" L x 0.49" W x 0.33" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Min)
6V
Voltage - Input (Max)
36V
Weight
0.01 lb (4.54 g)
Voltage - Output
3 ~ 31V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.2A