RT9069-33GQU
DigiKey Part Number
RT9069-33GQUTR-ND - Tape & Reel (TR)
RT9069-33GQUCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9069-33GQU
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 6-UDFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-UDFN (1.6x1.6)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3.5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Supply (Max)
5 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-UDFN (1.6x1.6)
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 10mA