RT9183-33GGF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 644
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223F
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
RT9183-33GGF
DigiKey Part Number
RT9183-33GGF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9183-33GGF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A SOT-223F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-223F
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V