MT1A-0R05F2
DigiKey Part Number
696-1731-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT1A-0R05F2
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W AXIAL
Detailed Description
50 mOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety Metal Element
EDA/CAD Models
MT1A-0R05F2 Models
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.430" L (3.00mm x 10.92mm)