BAS70-02W E6327 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-BAS70-02W E6327-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BAS70-02W E6327 |
Description | DIODE SCHOTTKY 70V 70MA PGSCD802 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 70 V 70mA Surface Mount PG-SCD80-2 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 100 ps |
Packaging Bulk | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 50 V |
Part Status Active | Capacitance @ Vr, F 1.5pF @ 0V, 1MHz |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 70 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 70mA | Supplier Device Package PG-SCD80-2 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 15 mA | Operating Temperature - Junction 150°C |